مبدل حرارتی

دستگاهی است برای انتقال حرارت مؤثر بین دو سیال (گاز یا مایع) که منبع گرمایشی سیال گرم است و مکانیسم انتقال حرارت در مبدل حرارتی فقط جابه‌جایی صورت می گیرد و سیال سرد و گرم توسط یک سطح جامد ثابت (تیوپ یا لوله) از یکدیگر جدا شده‌اند و انتقال از طریق سطح مذکور صورت می‌گیرد.

مبدل حرارتی

مزایا

این تجهیز بدلیل ضریب انتقال حرارت بالا، ساختار جمع و جور، قابلیت تمیز کاری و تعمیر آسان در صنایع مختلفی چون پالایشگاه های نفت و گاز، صنایع شیمیایی، نیروگاه های برقی، صنعت ذوب، داروسازی، صنایع شیمیایی، تولیدی و… کاربرد زیادی دارد.

معایب

انعطاف پذیری ضعیف و نشت آسان و نیاز به تعویض دوره ای واشر از ضعف این تجهیز می باشد. همچنین بدلیل رسوب گذاری ذرات محلول و مواد جامد، رسوب گذاری در اثر واکنش شیمیایی، خوردگی، انجماد و غیره باید دوره ای برای تمیز کاری تجهیز در نظر گرفته شود.
هر چه سیال رسوب گذارتر باشد، تناوب دوره های تمیز کاری نیز افزایش می یابد.

پروژه های اجرا شده

نصب مبدل حرارتی

شرکت پتروسازه بین الملل آرام مجری انواع برج تقطیر، برج خلا، وسل، فلر، کوره و مبدل حرارتی می باشد. این مجموعه با بهره گیری از نیروی متخصص و دانش روز دنیا بهترین مخازن ذخیره اتمسفریک را در منطقه اجرا می کند. برای مشاوره تخصصی جهت اجرا و نصب برج خلا و برج تقطیر تماس بگیرید