مخزن استوانه اتمسفریک

مخازن اتمسفریک چیست؟ مخازن ذخیره اتمسفریک (Atmospheric Tank) برای نگهداری نفت خام، فرآورده های نفتی و سایر سیالات در فشار اتمسفریک کاربرد دارد.

این مخازن در واحدهای تولیدی و فرایندی جهت ذخیره سازی سیالات در زمان کوتاه و با حجم مشخص بعنوان واسطه مورد استفاده قرار می گیرد.
مخازن ذخیره بدون سقف، سقف ثابت، سقف شناور، سقف گنبدی انواع مخازن استوانه ای می باشد.

مخزن استوانه ای اتمسفریک

مخازن استوانه ی اجرا شده

مزایا

با توجه به قیمت مناسب مخازن ذخیره اتمسفریک به نسبت مخازن تحت فشار و کارایی آن ها جهت ذخیره سیالات برای مدت کوتاه یا طولانی، بخش جدایی ناپذیری از پالایشگاه ها یا کارخانه های تولید محصولات شیمیایی می باشند.

معایب

دو نکته بسیار مهم در زمان بهره برداری این نوع مخازن جلوگیری از افزایش بیش از حد فشار درون مخازن اتمسفریک و همچنین جلوگیری از کاهش بیش از حد فشار درون مخازن و توجه به الزامات ایمنی می باشد.

انواع مخازن اتمسفریک

مخازن اتمسفریک استوانه به منظور نگهداری مایعات و مواد شیمایی استفاده می شود که متناسب با نوع کاربرد در انواع مختلفی ساخته می شوند.

  • مخزن باز اتمسفریک یا مخازن اتمسفریک بدون سقف: توجه این مخازن به دلیل هزینه طراحی و ساخت کمتر، مورد استقبال قرار گرفته اند و بیشتر برای نگهداری آب در آتش نشانی ها یا آبی که برای خنک سازی تجهیزات صنعتی استفاده می شود، کاربرد دارد.
  • مخازن اتمسفریک سقف ثابت: مخازن اتمسفریک سقف ثابت، نوعی از مخازن استوانه ای هستند که سقف آنها جوش خورده است و اصطلاحا به آن ها سقف ثابت گفته می شود. سقف این نوع مخازن می تواند مسطح، گنبدی شکل یا مخروطی باشند.
  • مخازن اتمسفریک گنبدی: مخازن استوانه ای سقف گنبدی نوعی از مخازن با سقف ثابت هستند. مخازن با سقف گنبدی می‌توانند موادی را با فشار بخار بیشتر از اتمسفر اما کمتر از تراز مخزن کروی یا گلوله‌ای شکل ذخیره کنند.
  • مخازن اتمسفریک سقف شناور: نمونه ای از انواع مخازن استوانه ای هستند که توسط مجموعه پتروسازه بین الملل آرام طراحی، ساخت و نصب می شود. این نوع مخازن در دو نوع سقف شناور داخلی و خارجی تقسیم می شوند. در این نوع مخازن سقف به گونه ای تعبیه می شود که روی سطح مواد شناور مانده و با تغییر سطح مایع بالا و پایین برود.

طراحی و ساخت مخازن کروی

طراحی و ساخت مخازن ذخیره اتمسفریک به منظور ذخیره‌سازی مواد گازی و مایعاتی که در فشارات جوی عادی (اتمسفریک) قرار دارند، کاربرد دارد. این نوع مخازن معمولاً برای ذخیره‌سازی گازهایی مانند گازهای طبیعی، هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن و همچنین مایعاتی مانند نفت و گاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در طراحی و ساخت مخازن ذخیره اتمسفریک، نکات زیر باید مد نظر قرار گیرند:

1. انتخاب مواد: برای ساخت مخازن ذخیره اتمسفریک، معمولاً از فولادهای مقاوم در برابر فشار و دما استفاده می‌شود. مواد باید دارای استحکام مکانیکی و مقاومت شیمیایی کافی در برابر مواد ذخیره شده باشند. همچنین، لازم است که مواد مورد استفاده دارای ویژگی‌های ضدزنگ و ضدخوردگی مناسب باشند.

2. طراحی سازه: طراحی سازه مخازن ذخیره اتمسفریک باید به گونه‌ای باشد که تحمل فشار داخلی و خارجی را تضمین کند. این شامل انتخاب ابعاد مناسب برای قطر، ضخامت دیواره و ساختار کلی مخزن است. همچنین، سازه باید قادر به تحمل نیروهای جانبی مانند باد و زلزله باشد.

3. استانداردها و مقررات: طراحی و ساخت مخازن ذخیره اتمسفریک باید با استانداردها و مقررات مربوطه سازگار باشد.

4. ایمنی: در طراحی و ساخت مخازن ذخیره اتمسفریک، ایمنی بسیار مهم است. سیستم‌های ایمنی مانند سیستم‌های اطفاء حریق، سیستم‌های خنک‌کننده و سیستم‌های تخلیه فشار باید در نظر گرفته شوند. همچنین، ایمنی در عملیات بارگیری، تخلیه و نگهداری مخزن نیز باید به دقت رعایت شود.

5. نگهداری و بازرسی های دوره ای: مخازن ذخیره اتمسفریک باید به صورت دوره‌ای بررسی و نگهداری شوند تا از سالم بودن و عملکرد صحیح آنها اطمینان حاصل شود. این شامل بررسی و تعمیرات دوره‌ای، بررسی لایه‌های ضدزنگ و ضدخوردگی، بررسی سیستم‌های ایمنی و مانیتورینگ است.

مخازن ذخیره اتمسفریک برای ذخیره‌سازی مواد گازی و مایعاتی که در فشارات جوی عادی قرار دارند، به عنوان یک راه حل پایدار و اقتصادی استفاده می‌شوند. همچنین، با توجه به نیازهای امنیتی و زیست محیطی، باید در طراحی و ساخت مخازن ذخیره اتمسفریک به استانداردها و مقررات مربوطه پایبند بود و از ایمنی و پایداری آنها اطمینان حاصل شود.

چرا نصب مخزن استوانه ای را به پتروسازه بسپاریم؟

با توجه به کاربرد زیاد این تجهیز در صنایع مختلف و نه تنها محدود به صنایع نفت و گاز؛ اجرای پروژه های مشابه با رعایت استاندارهای داخلی و بین المللی نفت و گاز در کیفیت و خروجی نهایی کار تاثیر بسزایی دارد.
شرکت مهندسی پتروسازه بین الملل آرام با رعایت کلیه استانداردهای مد نظر کارفرما، تعهد به اجرای به موقع پروژه با رعایت کامل اصول ایمنی و با تکیه بر دانش فنی و تخصص نیروی ماهر خود تا کنون پروژه های زیادی در راستای احداث مخازن استوانه ای سقف ثابت و سقف شناور اجرا نموده و موفق به کسب گواهی حسن انجام کار از کارفرمایان خود گردیده است.
ساخت دو دستگاه مخزن استوانه ای سقف شناور به ظرفیت 500.000 بشکه جهت پارس جنوبی، دو دستگاه مخزن استوانه ای سقف ثابت برای شرکت نفت پاسارگاد، نه دستگاه مخزن استوانه ای سقف ثابت و شناور جهت واحد تانکفارم واحد پالایشی پلدختر، سه دستگاه مخزن استوانه ای سقف ثابت و شناور پتروشیمی بیستون و غیره جز تجارب کاری این شرکت جهت ساخت این محصول به شمار می رود.

ساخت مخازن اتمسفریک

شرکت پتروسازه بین الملل آرام مجری انواع تجهیزات ثابت نفت و گاز مخازن ذخیره ای تحت فشار و اتمسفریک می باشد. این مجموعه با بهره گیری از نیروی متخصص و دانش روز دنیا بهترین مخازن ذخیره اتمسفریک را در منطقه اجرا می کند. برای مشاوره تخصصی جهت طراحی، ساخت و نصب مخزن ذخیره اتمسفریک تماس بگیرید.